
Zobu balināšana
Balināšana – tehnoloģiju, kas maina zobu krāsu estētisku vai ārstniecisku apsvērumu dēļ, kopējs nosaukums. Zobi ir pakļauti pastāvīgai dažādu krāsvielu, ko satur pārtikas produkti, dzērieni, medikamenti, tabaka un kosmētiskie līdzekļi, iedarbībai. Kā sekas rodas zoba krāsas izmaiņas. Krāsvielas var nogulsnēties uz virsmas (ārējā pārkrāsošanās) vai iekļūt zoba cietajos audos (iekšējā pārkrāsošanās). Kā piemēru ārējai pārkrāsošanai var minēt biežu kafijas lietošanu vai tādu ieradumu, kā smēķēšana. Iekšējā pārkrāsošanās var notikt, lietojot tetraciklīna grupas preparātus. Nereti kā iemesls krāsas izmaiņai ir zoba trauma vai nepareizi veikta endodontiskā ārstēšana (sakņu kanālu ārstēšana), kā arī zoba formēšanās un attīstības traucējumi bērnībā.
Zobu balināšanu veic, izmantojot ķīmiskus preparātus, kā arī speciālu ultravioleto starojumu. Ķīmiskās sistēmās izmanto ūdeņradi, ar to apstrādā zobu virsmu. Apstrādi veic vai nu ārsts – speciālists pieņemšanas laikā vai arī pats pacients mājas apstākļos, izmantojot speciālas kapes. Visas profesionālās metodes tiek rūpīgi klīniski un laboratoriski izpētītas, un tikai tad ir pieļaujama to izmantošana klīnikā. Zobu balināšanas metodi nepieciešams izvēlēties kopā ar ārstējošo ārstu tikai pēc zobu un mutes dobuma rūpīgas apskates. Pirms balināšanas nepieciešams veikt zobu higiēnu. Balināšanai mājas apstākļos izmanto speciālas kapes, kurās pilda balinošo gēlu. Parasti kapes liek 2 – 3 nedēļas.
Zobu balināšanu „kabinetā” veic ārsta kontrolē un tā ilgst 1,5 – 2 stundas. Šīs metodes galvenais princips ir augstas koncentrācijas gēla un katalizatora, kas spēj paātrināt balināšanas procesu, izmantošana. Tāpēc šīs metodes sauc arī par enerģētiskām. Profesionālās balināšanas efekts saglabājas vairākus gadus. Lai izslēgtu pat minimālu zobu krāsas atgriešanos, iesaka īsus, periodiskus uzturošās balināšanas kursus.
Pastāv viedoklis, ka zobus var balināt patstāvīgi. Speciālie gēli un līdzekļi, kurus var brīvi nopirkt, satur nelielu balinošo vielu procentu. Tiem piemīt nenozīmīga un neilga balinoša iedarbība, bet, neskatoties uz to, nepareizi lietoti tie var stipri kaitēt zobu emaljai.