Profesionālā zobu higiēna

Profesionālā mutes dobuma un zobu higiēna kā jēdziens radās pavisam nesen. Vēl pirms 5 – 7 gadiem tā nebija kā atsevišķs stomatoloģijas virziens. Agrāk uzskatīja, ka zobu tīrīšana divas reizes dienā – no rīta un vakarā ir pilnīgi pietiekoši, lai smaids būtu vesels un skaists. Kompleksie izmeklējumi parādīja, ka lai saglabātu zobus līdz sirmam vecumam, ir nepieciešams veikt profesionālu higiēnu.

Noskaidrojās, ka zobakmeni, kas veidojas no zobu aplikuma, nevar noņemt parastas zobu tīrīšanas laikā. Zobakmens, kas veidojas uz kaulaudu un zoba saites robežas, izraisa dažus patoloģiskus procesus. Zobakmens rašanās vietā notiek zoba audu daļēja rezorbcija un kariesa veidošanās. Smaganas gļotāda, kas aptver zoba saiti, to nemitīgi traumējot ar zobakmeni, sāk asiņot, bet, tam esot ilgu laiku, notiek asinsrites traucējumi, zoba barošanās pasliktināšanās, kā rezultātā atsedzas zobu kakliņi un saknes, un zobam zūd balsta funkcija.

Profesionālā mutes dobuma un zobu higiēna ietver tādas procedūras, kā:

Scaling – zobakmens noņemšana ar ultraskaņas skeileru;

Air Flow – zobu aplikuma noņemšana ar sodas, ūdens un gaisa strūklu zem liela spiediena;

– zobu emaljas pārklāšana ar fluoru saturošu vielu.

Šos profilakses veidus sauc par profesionālo higiēnu, jo dotās procedūras nav iespējams veikt patstāvīgi. Tam ir nepieciešamas profesionālas iemaņas. Šīs procedūras veic ārsts – higiēnists vai ārsts – stomatologs. Higiēnas manipulācijas ir nesāpīgas. Šādas procedūras nepieciešams veikt ar aptuveni sešu mēnešu intervālu. Pēc tām zobi atgūst savu dabīgo krāsu.