Zobu implantācija

Implantoloģija (zobu implantācija) – zaudēto zobu aizvietošana ar speciālu neorganisku aizvietotāju palīdzību. Tos sauc par implantātiem un izgatavo no metāla, parasti titāna. Implantoloģija, kā stomatoloģijas virziens, veiksmīgi attīstās jau trīsdesmit gadus.

Dentālais jeb zobu implantāts ir 3 – 5 mm diametra stienītis, ko ieliek žokļa kaulā un kas kalpo par pamatu metālkeramikas kronim vai protēzei. Implantātu izgatavo no titāna grupas metāliem – titāna un cirkonija. To izgatavošanā tāpat izmanto dažāda veida keramiku, leikosafīru un citas vielas, kas neizsauc iekaisuma reakcijas.

Dentālo implantāciju iesaka pacientiem sekojošās situācijās: viena zoba trūkums, kad blakus zobi ir veseli; lieli zobu rindas defekti. Zobu implantātu iesaka likt arī tad, ja trūkst dzeroklis. Tāpat implantoloģija var palīdzēt pilna zobu trūkuma gadījumā – tad uz zobu implanta fiksējas izņemamā protēze.

Atkarībā no saslimšanas, implanta ielikšana ļauj:

  • atjaunot zaudēto zobu, neslīpējot blakus zobus;
  • uzstādīt neizņemamo protēzi – implants kalpo kā balsts;
  • uzlabot izņemamās protēzes fiksāciju – implants kalpo kā papildus balsts.

Zobu protezēšanu, izmantojot implantātus, protēzists veic vairākos etapos. Sākumā implantātu stiprina žokļa kaulā un tas pilda saknes funkciju. Pēc tam nepieciešams, lai notiktu svešķermeņa un žokļa kaula saaugšana. Saknei pievieno protēzi. Rezultātā zobu implantāti pilnībā aizvieto dabīgo zobu un pilda visas tā funkcijas.

Implantu lietošanas priekšrocības zobu protezēšanā:

  • tiek saglabāti blakus esošie veselie zobi;
  • funkcionālie un estētiskie uzlabojumi rada komfortu, ko nevar sasniegt ar klasisko protezēšanu;
  • uz implantiem balstītas protēzes, pateicoties daudz fizioloģiskākam slodzes sadalījumam uz žokli barības košļāšanas laikā, kalpo kā minimums divas reizes ilgāk nekā parastās protēzes.