Ortodontija (sakodiena labošana)

Šīs specialitātes ārsti rada „Holivudas smaidu” jebkurā vecumā. Tās obligātie komponenti līdzās sniegbaltiem un līdzeniem zobiem (bez lūzumiem un plaisām) ir atsevišķu zobu pareizs stāvoklis un pareiza zobu rinda – sakodiens.

Nepareizu sakodienu un zobu nepareizu stāvokli noteikti ir jālabo. Tas saistīts ar to, ka „šķībi” zobi apgrūtina mutes dobuma higiēnu. Mīkstais zobu aplikums uzkrājas ar zobu birsti un zobu diegu grūti aizsniedzamās vietās, un izsauc kariesa attīstību. Bez tam aplikumā esošās baktērijas izsauc smaganu gļotādas iekaisumu – gingivītu, zoba saites, ar kuru tas fiksējas pie kaula, iekaisumu – periodontītu, bet vēlāk – parodontītu. Bez pastāvīgas smaganu asiņošanas, nepatīkamas smakas no mutes, visas šīs saslimšanas rada diskomfortu uzņemot barību, kā arī palielina zobu kustīgumu, kam kā sekas ir to ātra zaudēšana.

Nēsāt breketes kļūst nevis neglīti, bet pat impozanti. Tās var būt safīra, zelta, bet nepieciešamības gadījumā – pilnīgi neredzamas, kad par to esamību zinās tikai divi cilvēki – Jūs un Jūsu ārstējošais ārsts – stomatologs.

Katrā vecumā ir savas ortodontiskās ārstēšanas metodes:

Tā, piemēram, bērniem ar „piena” sakodienu (3 – 6 gadi) un ar „maiņas” sakodienu (6 – 10 gadi) iesaka lietot vestibulārās platītes un funkcionālo aparatūru, kas ļauj:
– novērst kaitīgos ieradumus (pirksta, svešķermeņa sūkāšana);

– izlabot runas defektus;

– novērst infantīlā tipa rīšanu;

– mutes elpošanu mainīt uz elpošanu caur degunu;

– normalizēt apakšžokļa stāvokli.

Pastāvīgā sakodienā (sākot no 12 – 13 gadiem un vēlāk, bez vecuma ierobežojuma) tiek piedāvātas dažāda veida breketes – metāla, safīra, keramiskas, lingvālas (iekšējas). Lingvālās aparatūras galvenā priekšrocība ir iespēja ārstēt pašus sarežģītākos sakodiena traucējumus.