Zobu protezēšana

Zobu protezēšana – daļēji vai pilnībā zaudētu zobu struktūras un funkcijas atjaunošana.

Izšķir sekojošus pilnas zobu protezēšanas veidus:

Izņemamā protezēšana. Ietver plastmasas vai metāl-plastmasas daļēju vai pilnu protēžu izgatavošanu. Plaši izmanto pilna zobu zaudējuma gadījumā un ja medicīnisku vai materiālu iemeslu dēļ nevar uzstādīt protēzi uz implantiem.

Neizņemamā protezēšana. Šīs protēzes praksē izmanto visbiežāk. Tā apvieno dažādu konstrukciju, sākot ar kroņu uz dzīviem vai depulpētiem zobiem un beidzot ar tādu sarežģītu konstrukciju, kā lokveida protēžu un protēžu ar atačmentiem, lietošanu. Neizņemamā protezēšana ir iespējama tikai pie relatīvi saglabātas zobu – žokļu sistēmas. Tai jābūt pietiekami stiprai, lai varētu uzstādīt tiltus un lokus.

Nosacīti izņemamā protezēšana. Nosacīti izņemamās protezēšanas vadošā forma ir dentālā implantācija, kad no sākuma žokļa kaulā ieliek implantātu (zoba mākslīgā sakne), un vēlāk pie tā stiprina mākslīgo zoba kroni.

Mikroprotezēšana. Atjaunot zoba anatomisko formu un funkciju gadījumā, ja kroņa daļa bojāta ne vairāk kā 50–70% un saknes daļa ir saglabāta, var izmantojot tapu vai onleju.